Trampolína není jen pro děti

Toto tělocvičné náčiní je určeno pro rekreační účely, pro posilování celého těla, gymnastická cvičení i závody ve skákání. V praxi se využívají také například při tréninku skoků do vody. Skoky na trampolíně patří mezi gymnastické sportovní činnosti a od roku 2000 jsou dokonce i olympijským sportem.
trampolína venku zahrada
Je vlastně pojmenovaná po francouzském akrobatovi du Trampoline, kterého zaujaly odrazové schopnosti záchranných sítí umístěných pod hrazdou, později trampolínu pro samostatné cvičení sestavil. V roce 1936 se začala psát novodobá historie, byla sestavena a patentována, byla založena škola ve skocích a byly vydány i první metodické materiály.
Dnes se vyrábějí ve tvaru obdélníku, kruhu, oválu nebo osmihranu. Při výrobě se používají různé materiály s určitou maximální nosností, mohou být vybaveny ochrannou sítí nebo rukojetí pro přidržení se při skákání. Jsou určeny pro jednu nebo více osob.
Skákací plocha je vyrobena ze speciálních polypropylénových vláken a je uchycena v kostře pomocí ocelových pér. Z hlediska bezpečnosti je důležitý kryt pružin na trampolínu, ten má za úkol zamezit zranění při dopadu mimo, vedle skákací plochy. Její povrch bývá upraven, aby byl šetrný k lidské kůži a nezpůsoboval oděrky.
skok strom síť
V dnešní době se skákání na trampolíně stalo oblíbeným cvičením bez ohledu na věk. Je přínosné tím, že pomáhá zvyšovat hustotu kostí a tím brání obávané osteoporóze. Zvýšením lymfatického oběhu pomáhá detoxikaci těla a zlepšuje trávení. Posílením různých svalových skupin pomáhá udržovat správné držení těla, zlepšuje rovnováhu a schopnost koordinace pohybů. Zvyšuje kapacitu plic, příjem kyslíku a posiluje například i oční svaly. Uvádí se, že klouby jsou až osmkrát méně zatíženy než při klasickém joggingu. Při pravidelném cvičení dojde k postupnému pročišťování organismu, doporučuje se zvýšit příjem tekutin, nejlépe čisté vody bez bublinek.