Návod na výběr střední školy

Jedná se zde o výběr střední školy, kdy je zde velmi podstatný názor dítěte, i když se stále najdou jedinci, kteří by s tím nesouhlasili. Školák do 9. třídy jistě sám dobře ví, co ho baví a čím by si přál být, a proto se snažte vytvořit mu rodinné zázemí, kde budou podpořeny jeho sny.
Prvním důležitým kritériem je fakt, že se jedná o budoucnost vašeho dítěte, nikoliv vás. Nekompenzujte si tedy za pomoci vašeho dítěte vaše nesplněné sny a touhy. Koneckonců nikdy není pozdě učit se novým věcem, a i když to s přibývajícím věkem bývá složitější, neznamená to, že by to bylo nemožné!
opisování na tabuli
Podstatným faktem při výběru je tedy zájem dítěte. Měli byste se řídit zejména tím, co dítě zajímá a zároveň i baví. Pokud máte doma školáka, který je kupříkladu nadšený z výtvarného umění, neudělejte tu chybu, že byste nevyužili jeho potenciálu a nutili ho jít na gymnázium, kde by svůj talent nemohl rozvíjet. Zkrátka a jasně snažte se o výběr školy, jenž souvisí s talentem a zájmy vašeho dítěte.
Další podstatný bod tvoří protipól předešlého kroku. Dejte si pozor na to, co vaše dítě ve škole příliš nezajímá nebo na to prostě nemá talent. Pokud tedy váš potomek není talent na tělocvik, určitě mu neraďte, aby se hlásil na školu, kde je hlavním zaměřením zejména sport. Jednoznačně se tedy vyhněte tomu, že byste svého skoro dospěláka nutili jít někam, kam by on sám nechtěl, jelikož byste mu tím mohli studium nejen této školy, ale i škol dalších znepříjemnit.
Pokud si však váš budoucí středoškolák myslí, že ví, co by chtěl v budoucnu studovat a čím by chtěl být, je pro něj zde skvělá příležitost, jak si to ujasnit. Jedná se o dny otevřených dveří, které jsou jednat zejména informativní, ale na mnoha školách je již také možná návštěva hodin či rozmluva s jednotlivými kantory. Zkrátka se jedná o možnost, jak se o vybrané škole dozvědět něco víc.
Může se stát, že i nadále budou přetrvávat pochybnosti, zda si vaše dítě ohledně své budoucnosti zvolí dobře, tak nezoufejte, jelikož i v tomto případě si již dnes umí naše společnost. V této části procesu volby přichází na řadu návštěva pedagogicko-psychologické poradny, kde se dítě zúčastní jakéhosi testu, který ve finále vyzvedne jeho přednosti, schopnosti a dovednosti.
pauza studentů
Hlavně mějte na paměti to, co bylo zmíněno již na začátku tohoto článku – jedná se o život a budoucnost vašeho dítěte, nikoliv vás! Proto se prosím snažte, aby váš dospívající člen domácnosti byl brán vážně, i kdyby se vám zdáli jeho přání nemožná či přehnaná.