5 rad, jak si správně zvolit obor

Mezi námi se pohybuje velká spousta šťastlivců, kteří už snad od narození vědí, čemu se budou v jejich dospělém životě věnovat. Že mezi ně nepatříte? V tom případě je těchto pět tipů právě pro vás!
zaškrtnutý smajlík
Zapřemýšlejte nad tím, co vás baví
Teď vám v hlavě pravděpodobně proběhlo několik ironických poznámek o tom, že to by vás ‚vážně v životě nenapadlo‘. Poradit vám, abyste vzali v úvahu vaše koníčky a preference předmětů ve škole, se může opravdu zdát jako naprosto zbytečné. Pro výběr oboru je to ale opravdu nadmíru důležité. Nestačí si jen projít známky a usoudit, že nejlepší výsledky máte v dějepisu, takže to bude to pravé. Ne. Známky nejsou to, co by mělo váš výběr ovlivňovat na prvním místě. Soustřeďte se spíše na to, ve kterých hodinách dáváte nejvíce pozor, jaké přínosné dovednosti získáváte svými koníčky a co vám přináší opravdovou radost. Vezměte v úvahu i koníčky, u kterých se může na první pohled zdát, že se školou nemají nic společného.
 hodně nápadů
Zeptejte se ostatních
Zkuste se s lidmi, kteří mají podobné zájmy jako vy, pobavit o tom, jak si vybrali školu, kterou právě studují. I když si třeba nevyberete přesně ten obor, který vám doporučí, budete vědět, na kterou oblast se můžete zaměřit. Že nemáte mezi svými přáteli žádné vysokoškoláky studující obor, který by vás aspoň trochu zajímal? Nevadí. Není nic jednoduššího, než se trochu porozhlédnout po internetu a takové lidi najít v různých skupinách nebo na fórech. Pokud už máte nějakou představu o vašem budoucím zaměření, neváhejte se zeptat na podrobnosti lidí, kteří právě to už studují. Je důležité si ověřovat, jestli máte správnou představu o průběhu a náplni studovaného oboru.
školní potřeby 
Myslete na sebe
V případě výběru školy nastává chvíle pro to být sobecký. Jde tu o vás, o váš život, o vaši budoucnost. Ano, rady ostatních jsou někdy užitečné, ale pamatujte si, že vysokou studujete pro sebe, ne pro lidi kolem. Nejde o to se zavděčit rodičům, předvést se před kamarády, ale věnovat se tomu, při čem se cítíte sami sebou.