Dovolená pro pokojovky, exotika na terase

Pokojové rostliny už od května ozelení terasu, pergolu, nebo dodají exotiku evokující vzhled pěknému koutku vaší zahrady. Zároveň se s létem posílí a osvěží. Jediné co je potřeba, je nechat je přivyknout na venkovní podmínky a věnovat jim správnou péči.

Od května, kdy je možné dávat ven prakticky všechny pokojové rostliny, je přeneste z bytu ven na místo, kde není přímé slunce. Zkontrolujte, zda se rostlina nemůže převrátit při větru a případně ji upevněte k nějaké konstrukci, nebo přeneste do závětří. Pozor je třeba dát zejména u vyšších rostlin, nebo u těch, u kterých by se mohl vítr opřít do velkých listů.
prostřeno v zahradě

Jak o letnící se rostliny vhodně pečovat


Slunce mají venku více, než uvnitř a některé po něm baží. Plné slunce ocení kaktusy a sukulenty, jako je například agáve a aloe. Dále třeba durman, banánovník, tlustice, oleandr, ibišek, kokosovník a juka. Také citrusy, mučenka, gardénie, bromélie a další květiny původem z teplých krajů. Naopak stín je vhodný pro fíkovník, zelenec, dračince, monsteru a vánoční kaktus. Některé, jako například monstera, jsou původně podrostové rostliny, tedy ve své původní domovině roste pod stíny vysokých tropických stromů.

Ať už rostlina pochází jakéhokoliv klimatu, nikdy ji nevystavujte silnému, přímému slunci, v prvních dnech po vynesení ven. Rostlina si musí postupně zvyknout, jinak dojde k jejímu popálení, které by se mohlo léčit velmi dlouho. Další šok můžou způsobit noční teploty, které jsou venku zpravidla nižší než teplota v bytě, a tak je i zde nutné postupné navykání.

Zalévají se ráno, nebo večer a voda nesmí zůstat na listech, když na ni bude svítit slunce. Kapky fungují jako malé lupy a mohly by listy poškodit. Dobré je zalévat spodem, tedy do misky, voda následně vzlíná do půdy. Zejména přeschlé rostliny je vhodné postavit do nádoby s vodou, aby voda netekla horem, ale postunpě se vsákla odspoda. Současně se venku i vlivem pohybu vzduchu rychleji odpařuje voda zejména z velkolistých rostlina někdy je nutné zalévat i dvakrát denně. Naopak při deštích hlídat, aby voda odtékala z květináče a přemokřená rostlina neuhnila.
pokojová kytka
Pokud máte kvetoucí rostliny, určitě je hnojte třeba i dvakrát týdně. Jinak lze venek ozdobit i barevnými květy letniček, nebo cibulovitých či hlíznatých květin, jejichž krásu můžete přinést také do vázy na pracovním stole, v obýváku i jídelně.