Domácí vzdělávání dětí

Přestože domácí vzdělávání dětí není v naší zemi až tak rozšířené, rozhodně se nejedná o ojedinělý jev. Možná že i vy uvažujete o tom, že se doma ujmete role učitelky. Jaké jsou výhody a nevýhody domácí výuky a jaký vliv to má na dítě?
 
Kdy je vhodné učit děti doma:
•    Pokud má vaše dítě speciální potřeby, které by nebyla škola schopna naplnit, nebo akceptovat. Ušetříte tak své dítě stresu a trápení se s rychlým školním tempem, a můžete si výuku rozvrhnout tak, aby dítě příliš nezatěžovala, a přitom nic nezanedbalo.

•    Může se stát, že dítě do školy nastoupilo, ale díky špatným vztahům se spolužáky nebo šikaně, má například psychické problémy, které zasahují do jeho školních výsledků. Nemá pak smysl dítě trápit střídáním škol.
•    Někteří rodiče mají oprávněný pocit, že jejich dítě bude díky individuálnímu přístupu dosahovat mnohem lepších výsledků, než ve škole, a že dokážou svému dítěti poskytnout mnohem lepší rozhled. Jestli-že tedy mají na své dítě dostatek času, proč možnost domácího vzdělávání nevyužít.
 
Je otázkou, zda je domácí vzdělávání vždy tou nejlepší možnou cestou, kterou se vydat. Jaký dopad může mít tento způsob vzdělávání na dítě? Popravdě, pokud dokážete dítěti nahradit to, o co by mohlo ve škole přijít, je dopad minimální, nebo žádný.
 
O co tedy může dítě přicházet?
•    Pro dítě je důležitý sociální kontakt s jinými dětmi. Pokud dítě nechodí do školy, může pro něj být později problém komunikace, a to nejen s dětmi, ale i dospělými.
•    Třída, to je kolektiv složený z různých osobností. Pokud se vaše dítě nenaučí „zákony“ kolektivu, tedy jak to chodí ve větší skupině lidí, může mít později problémy začlenit se do kolektivu, hovořit před větší skupinou lidí, nebo se orientovat ve vztazích a intrikách, které jsou ve škole na denním pořádku.
 
Je zkrátka dobré si uvědomit, žeindividuální přístup má příznivý vliv na intelektuální rozvoj dítěte, ale jiné aspekty života se pro něj mohou stát „španělskou vesnicí“, nehledě nazážitky, o které jej díky domácí výuce připravíte. Zvažte tedy dobře, zda jste právě vy vhodní adepti na výuku svého dítěte, nebo budete do jeho vzdělávání a vývoje zasahovat spíše zpovzdálí.