Mimoškolní aktivity – zábava, nebo investice do budoucnosti?

Pryč jsou ty časy, kdy malé děti chodily na kreslení, zpívání, nebo fotbal. V dnešní době si můžete vybrat z mnoha a mnoha aktivit, o kterých se nám jako dětem ani nesnilo. Někteří rodiče využívají rozmanitost mimoškolních aktivit nejen jako možnost, kde se dítě zabaví a najde nové kamarády, ale především jako způsob, jak získá dítě navrch nad ostatními spolužáky a bude více konkurence schopné. Tento způsob, který u některých rodičů hraničí až s posedlostí, může přerůst v týrání dítěte, aniž by si to rodiče uvědomovali.
 
Rodiče posedlí úspěchem dítěte
Není nic horšího, než když si rodič kompenzuje své nesplněné sny skrze dítě. Tím, že budete svého synka od malička vodit na kurzy hokeje, aniž by o to sám stál, mu lásku ke sportu nevštěpíte. Spíš naopak. Ne z každého dítěte se může stát hudební virtuóz, jenom proto, že cvičí 7 hodin denně. Je skutečně nutní své dítě odmalička učit několika světovým jazykům?
Možná si říkáte, že vám vaše děti jednou poděkují. Možná ano. Možná vám ale také poděkují za zdravotní problémy, které se pojí s intenzivním sportováním, či tancem. Možná je připravíte o lásku k hudbě a znechutíte hudební nástroj, na který jste je nutili tak pilně cvičit.
 
Důležitá je motivace
Než si namlouvat, že dítě ničemu nerozumí a v dospělosti vám bude pravděpodobně vděčné za vaši prozíravost, je lepší jej pozitivně motivovat, aby mělo o nějaké aktivity samo zájem. Ukažte svému dítěti, jak je hudba krásná, co to znamená radost z pohybu, a jak je super, když se domluvíte s lidmi z druhého konce zeměkoule. Dítě samotné je od přírody velmi zvídavé a miluje pohyb. Je tedy jen na vás, jestli z mimoškolního kroužku uděláte příjemně strávený čas s kamarády, na který se dítě těší, nebo noční můru spojenou s pláčem a několikaletým utrpením.