Jak si doplnit vzdělání?

Jestliže jste školním institucím dali sbohem poměrně brzy, ať už kvůli založení rodiny, nebo protože už Vás učení zkrátka nebavilo, možná toho teď v pozdějším věku litujete. Nedostatečně vysoké vzdělání Vás může omezovat v hledání nové práce, nebo v kariérním postupu. Nemusíte se ale smířit s tím, co máte. Uvažujete-li o doplnění vzdělání, směle do toho. Jaké jsou nejběžnější způsoby doplnění vzdělání a na co se připravit?
 
•    Doplnit si maturitu
Na střední školu můžete nastoupit v každém věku. Střední školy Vám ve vyšším věku navíc rády vyjdou vstříc a chápou, že denní studium s dalšími středoškoláky asi nebude to pravé pro Vás, takže si můžete vybrat z několika způsobů, jak dostudovat. Nejoblíbenější formou je studium dálkové, kdy školu navštěvujete pravidelně, ale jen pár hodin v měsíci. Nemusíte se obávat, že by bylo studium příliš náročné, neboť v učivu většinou vycházíte z toho, s čím už jste se setkali v praxi, takže ti nejlepší v oboru se třeba ani nic nového učit nemusí.
 
•    Studium vysoké školy
I na vysokou školu můžete nastoupit v kterémkoliv věku, ale zde si musíte dávat pozor nejen na to, jakou formu studia si zvolit, ale hlídat si i jeho délku. Pokud jste již někdy vysokou školu studovali, ale nedokončili, může se stát, že si budete muset část studia zaplatit, a to v případě, že přesáhnete limit, který je pro bakalářské a magisterské studium určen. Opět si můžete vybrat studium prezenční, nebo dálkové. I zde však můžete narazit na problém, že ne každý obor lze studovat dálkově.
 
•    Pedagogické minimum
Pedagogické minimum je určeno lidem, kteří mají dostatek praktických zkušeností, aby mohli učit odborné předměty na prakticky a odborně zaměřených školách, ale nemají žádné pedagogické vzdělání. Toto studium lze považovat za rekvalifikaci, proto se připravte na finanční náklady s ním spojené.