San Marino a jeho obdivuhodnosti

Oficiální název tohoto malého evropského státu je přesně „Republika San Marino“. Sanmarinská ústava je zapsána v šesti knihách, a to v latině. Její vznik se datuje až do konce šestnáctého století. Považuje se tak za nejstarší stále platnou konstituci. San Marino je svojí velikostí po Vatikánu a Monaku třetím nejmenším státem Evropy a pátou nejmenší zemí světa a zároveň i nejmenší republikou planety. V historii státu stanulo v jeho čele šestnáct žen. Tomuto se žádná jiná země ani zdaleka nepřibližuje.
hrad v san marinu

Historie San Marina

San Marino, vzniklo přičiněním poustevníka, svatého Marinuse, který za doby Diokleciánova pronásledování křesťanů uprchnul na horu Monte Titano. Svatý Marinus, na hoře zbudoval malý klášter, kde hlásal evangelium. Za poustevníkem do kláštera přicházelo veliké množství lidí, kteří se později stali prvními obyvateli země. Ta byla podle tradice založena třetího září, v letech tři sta jedna. Na hoře Monte Tytano se dnes nacházejí tři pevnosti této země a to, La Guaita, La Cesta a La Montale.
·         Jedna z nich, La Cesta, byla vybudována ve třináctém století na pozůstatcích starého římského opevnění, a nachází se na nejvyšším vrcholu hory Monte Tytano. Ve věži této pevnosti je navíc umístěno muzeum antických zbraní.
·         La Guaita je potom nejstarší ze tří pevností, neboť její část pochází již z jedenáctého století. Od Guaity k Cestě vede pěkná kamenná ulička Passo delle Streghe.
·         La Montale je na nejmenším vrcholu hory. Byla vystavěna ve čtrnáctém století. Jako jediná z pevností není přístupná veřejnosti.

Co v San Marinu vidět

San Marino je země plná:
·         nádherných památek
·         velikým množstvím muzeí
·         spoustou starověkých kostelů
·         parků pro příjemné procházky
město san marino

Již na okraji San Marina narazíte na malé obchůdky, které jsou plné velikého množství lákavého zboží, jako jsou zdejší:
·         suvenýry
·         poštovní známky
·         šperky
·         oblečení
·         různé alkoholické nápoje
·         likéry
·         vína