Budeme mít doma školáka


Ještě v předloňském roce se zápisy do prvních tříd konaly v lednu. Od loňského roku došlu k posunu zápisů na duben. A to zejména z důvodu přibývajících odkladů školní docházky. Čím dál větší počet dětí není připraven k nástupu do školy v řádném termínu. Děti dělají pokroky každý měsíc, a tak odborníci doufají, že tímto posunem zápisů docílí snížení počtu odkladů. Další důležitou změnou pak bylo zavedení povinné docházky do školky v posledním roce před nástupem do školy. Čím je způsobeno, že děti nejsou na školu připraveny? Jak máte dítě na přestup ze školky do školy připravit? Co vše by měl budoucí malý školák zvládat?
chlapec a četba


1.       Dítě by mělo srozumitelně mluvit. Pokud mu nejdou vyslovovat některé hlásky, měli byste co nejdříve začít s návštěvami logopedie. Čím později se vady řeči začnou odstraňovat, tím déle to trvá a je to náročnější. U zápisu bude Vaše dítě pravděpodobně říkat nějakou krátkou básničku či zpívat písničku a popisovat co vidí na obrázku.


2.       Dítě by se mělo umět představit, dále by mělo vědět, kde bydlí, kolik je mu let. Obecně by mělo být dítě schopné komunikovat s cizím dospělým člověkem. Některé děti jsou u zápisů extrémně stydlivé a odmítají s učitelkami komunikovat.


3.       Předškolák by měl umět namalovat postavu. Pokud ještě v pěti či šesti letech maluje tzv. hlavonožce, není to dobré. Dítě by mělo znát jednotlivé části těla a nakreslená postava by je měla mít.


4.       Samozřejmostí by měla být znalost základních barev a geometrických tvarů.
dívka ve třídě


5.       Dítě by mělo poznat alespoň některé číslice, umět napočítat do pěti. Ideální je nácvik s klasickou hrací kostkou.


6.       Z hlediska motoriky by dítě mělo zvládat házet míčem na cíl, skákat snožmo i po jedné noze.


7.       Důležitou roli hraje i zralost sociální a emoční. Pokud je dítě v kontaktu s jinými dětmi zcela zamlklé, odmítá se pustit maminky, stydí se projevit, je emočně labilní, má sklony k častému pláči, je pravděpodobně na školu nezralé, přestože umí třeba celou abecedu a počítá do dvaceti.