Základem zdravých zubů je čištění

Od útlého věku slýcháváme, jak je důležitá péče o zuby, ale když nás rodiče k tomu pořádně nevedou, tak to také podle toho vypadá. Jako děti jsme si nikdy nevypěstovaly tuto povinnost a pak samozřejmě se to odrazí v samotné kvalitě zubní skloviny, zubů i dásní. Je pravdou, že dítě nemá ještě zažitou správnou techniku, jak si dobře vyčistit svoje zoubky. Daleko důležitější je, že se naučí odpovědnost a přirozenost. Pak mu nebude dělat problémy 2x denně chopit kartáček do ruky a pustit se do dentální hygieny. Časem se naučí i správné čištění, protože to je základem pro zdravý chrup.

čištění zubů

Nejčastější chyby, které děláme:
· Špatný kartáček – pokud bude příliš tvrdý, tak rozhodně nám moc nepomůže, jelikož spíš poškodí samotné dásně nebo dokonce i zubní sklovinu. Zde neplatí pravidlo, že se s ním lépe vyčistí nečistoty. Problém je ale i ve velmi měkkém kartáčku, který zase vyžaduje správnou techniku a dostatečný čas pro vyčištění chrupu. Zubní ordinace Liberec poskytne svým pacientům nejen správné poradenství, ale i techniku jak si se vším správně a dobře poradit.
· Drahá zubní pasta – to ale nemusí být vždy výhra, ale jen marketingový tah. Mnoho lidí se nechá nalákat na speciální pasty s bělícím účinkem nebo zázračnou léčbou, ale především pasta je pouhým doplňkem k samotné ústní hygieně, bez správné techniky je všechno marné.

zubní kartáček

· Mezizubní kartáček nebo nit je nesmysl – na takovou úvahu je dobré rovnou zapomenout. Obojí je velmi skvělou pomůckou na vyčištění méně nebo špatně dostupných míst.
· Preventivní kontroly – jenom proto, že nás nic nebolí, tak to není důvod, abychom si nenechali prohlédnout zuby a dásně. Prevencí se dá hodně nemocem a problémům vůbec celkově předejít, případně je v úplném začátku odstranit. Prohlídky 2x do roka jsou naprosto ideální.
· Špatný jídelníček – pokud bude složený ze sladkých jídel nebo nápojů, tak to také moc zdraví našim zubům nepřinese. Je třeba dodržovat zásady správného stravování a hlavně po večerním vyčištění již vůbec nic nekonzumovat.