Ovocné a zeleninové šťávy

Ovoce a zelenina je základem naší stravy, společně s obilovinami, mléčnými a masitými výrobky, luštěninami a olejnatými semeny. Existují i další výživové směry, které významně redukují pojídání masa nebo dokonce veškerých živočišných produktů. Je totiž známo, že i bez masa se člověk obejde, a že jej lze bezpečně nahradit kombinací obilovin a luštěnin.
limonáda s citrusy
Ať už půjdete jakoukoli cestou, nikdy se nebudete moci obejít bez ovoce a zeleniny. Taková strava by nebyla ani žádoucí, ani chutná, ani zdraví prospěšná, vašemu tělu by scházela řada potřebných látek počínaje vitamínem C a konče enzymy, minerálními látkami a stopovými prvky.
Zvolte si tedy výživový směr, jaký vám vyhovuje, ale ovoce a zeleninu zařaďte do svého jídelníčku vždy. Měli byste je mít na talíři každý den a rovněž záleží na tom, v jaké podobě.
zelené smoothie

Aktivace trávicího procesu a energetická vzpruha

Zeleninu přidáváme do polévek, omáček, salátů, může být čerstvá nebo povařená, nakrájená na docela drobné kousky, anebo ponechaná v surovém stavu v původní velikosti. Ať už jí konzumujeme v jakékoli podobě, nemůžeme chybovat, ale přece jen bychom tu mohli vyzdvihnout přednosti jedné speciální úpravy – odšťavňování.
Odšťavňovače se dnes vyrábí buď šnekové nebo odstředivkové, každý z nich má své přednosti a zápory, ale výsledkem je produkce ovocné nebo zeleninové šťávy. Můžete ji popíjet celoročně a kombinovat ji s nealkoholickými nápoji a v rozumné míře i s alkoholickými .
nápoje malina a borůvka
Šťáva bez vlákniny – absence vlákniny sice mírně zvýší glykemický index ve vyrobeném nápoji, podstatné však je, že jde o souhrn koncentrovaných živin v jedné sklence. Vaše tělo je začne okamžitě vstřebávat a dodá vám kromě potřebných enzymů i spoustu živin.
Pocit energie – co je naprosto zásadní pro tyto nápoje, je energetická vzpruha. Pravidelné popíjení čerstvě lisované šťávy vám zlepší náladu, dodá vitalitu a sílu, životní elán a postaví vás doslova na nohy.