Nábytek volte s rozumem

Stěhujete se, pořizujete si zcela nové bydlení, nebo jenom rekonstruujete? Tak či tak, výběr nábytku patří k těm podstatným volbám, které musíte při takových akcích absolvovat. Ne vždy je to jednoduché, zvlášť, nemohou-li se partneři shodnout. Jak vybrat ten správný kus pro vás?

velká a rustikální

Materiál je základ

Dnešní nábytek se vyrábí z několik druhů materiálu a každý má své výhody a nevýhody. Nábytek, který je vyroben z dřevotřísky, bývá levnější, nabízí se široké škály barev a moderních designů. Na druhou stranu rychleji podléhá zubu času- folie se začnou odlepovat, u skříněk může dojít k vypadnutí dvířek v důsledku únavy materiálu, sem-tam se po pár letech může i kousek nábytku odštípnout.

Dřevěný nábytek krásně voní, jeho výdrž je v desítkách let a při správné péči bude vždy vypadat jako nový. Není problém po pár letech povrch lehce obrousit a přelakovat, pokud ztratí svojí živou barvu (tímto způsobem by u dřevotřísky došlo akorát k odlepení svrchní folie). Je dokonalý, především pokud dáváte přednost tradičnímu či skandinávskému stylu. Na druhou stranu- nábytek z čistého dřeva stojí nemalé peníze a musíte se mu trochu věnovat.

Materiál je jak vidno základ a jeho určení vás dovede k řešení dalších detailů.

ložnice z masivu

Vybavení bytu je součástí vás samých

Modernu, nebo klasiku? Barvy, nebo dřevo (nebo jeho barevná imitace)? Při výběru si i nezapomeňte vybavit místo, kde bude kus stát. Bude u dveří či v prostoru? Některá řešení dvířek vám u interiérových dveří nemusí zajistit plné otevírání skříňky, umístěný stolek zase může překážet otevření dveří. Je proto vhodné si předem vytvořit představu, kde by měl být jaký kus nábytku umístěn.

Při výběru musíte také myslet na prostorové dispozice bytu. Není od věci si nechat udělat vestavěný nábytek na míru, pokud máte málo prostoru a nechcete ho zbytečně zastavět nábytkem. Dnes se nejedná o žádný luxus a cenově se kolikrát vyrovná klasickému nábytku. Opticky zvětší váš byt a zároveň vám poskytne dostatek úložného prostoru.

Nezapomínejte při výběru i na detaily- je uvnitř skříňky mezi poličkami dost místa? Jakým způsobem jsou poličky přidělány? Ušetří vám to nepříjemné překvapení, kdy na vás po otevření skříňky nečekaně vyskočí polička i s celým (ideálně křehkým) obsahem.

Jakým způsobem jsou řešena dvířka? Vyhovuje vám tvar a design kliček? Jsou dvířka zcela volná, či se při zavření sama pomalu dovřou? To je ideální, pokud máte (či plánujete) děti. Ušetří vám to několik let nadávek, kdo zase práská těmi dvířky.

A poslední věc- nenechte si do svého výběru „kecat“. Je známo, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly a to, že vyzdvihovaný systém vyhovuje někomu jinému, neznamená, že bude vyhovovat vám.