Jaký typ schodiště je nejlepší

Asi nejzákladnější rozdělení schodiště kmkdesign.cz je podle použitého materiálu. Nejběžnějším jsou beton s gumovým či plastovým pokryvem nášlapné plochy, dřevo, kov a v poslední době také sklo. Poslední jmenované však není z pochopitelných důvodů příliš rozšířené.schody ve veřejné budově

Začneme nejprve klasikou, tedy betonem. Ten najdeme především v klasických panelových domech. Zde je jeho vrchní část často překryta plastovou či gumovou vrstvou pro snadnější údržbu. Někdy jsou i kombinované, tedy na betonovém podkladu jsou dřevěné desky.

Není divu, že se jedná o nejpoužívanější materiál. Jsou odolné, s velkou nosností a stabilitou a poskytují také největší míru bezpečí. Také lidem nepůsobí větší problémy po nich chodit, a to ani za mokra. Nevýhodou je, že časem se beton může začít drolit a padat na schody o patro níž. Oprava je však poměrně rychlá a nenáročná a často ani nevyžaduje přítomnost odborníka.

Dřevo je dalším častým materiálem. Bývalo používáno především v minulosti, kdy beton nebyl ještě příliš známý. Z tohoto důvodu jej najdeme převážně v historických budovách. Nespornou předností je jejich vzhled.

Na rozdíl od předchozích příkladů se obvykle jedná o desky připevněné na rám, tedy bez boční a spodní části, podobně jako je tomu například u štaflí. To může působit špatně na některé lidi, zejména ty, kteří trpí strachem z výšek. Vidí totiž před sebou, jak hluboko je to dolů. Nemají také tak velkou nosnost jako beton, přesto je pro běžný provoz dostatečná.schody v nákupním centru

Pokud jde o kovová schodiště, ta najdeme hlavně v průmyslových budovách a jako venkovní typ. Je to především kvůli jeho odolnosti vůči povětrnostním podmínkám. Ano, lze namítnout, že haly jsou přeci jen zastřešené, ale ani tady nebývá teplota příliš konstantní a pokud to není vyloženě potřeba, nejsou vytápěny.

Ze všech dosud jmenovaných materiálů je kov zdaleka nejméně stabilní. Představuje tak největší riziko, neboť je také náchylnější k vypadnutí či rozbití nějaké části. Také v zimě představuje kov problém, neboť se mění v poměrně nebezpečnou skluzavku. Pokud na ně tedy má přístup veřejnost, je nutné, aby byly pravidelně prohlíženy a případné náledí odstraňováno.

Aby byly bezpečnější, netvoří je obvykle jednolitá deska, ale mřížkovaná. Ta poskytuje nohám pevnější oporu právě v době námrazy. Tím však také umožňuje vidět přímo pod sebe, což některé citlivé jedince může vyděsit. Používají se tedy obvykle pouze tam, kde je to absolutně nezbytné.

A který materiál je nejsympatičtější vám? Jaké schody byste si vybrali, kdybyste se nemuseli ohlížet na nic jiného? Koneckonců, druhů je tu spousta.