Čím ničíme své oči, a jak je chránit?

Pamatujete si, jak jste jako malí jedli polévku, a někdo vás upozornil, ať sníte všechnu mrkev, protože je dobrá na oči? Svým způsobem je to pravda. Správná strava je pro podporu zraku velmi důležitá. Sem můžeme zařadit především některé ryby a ořechy. Co ale můžeme pro své oči udělat, je zbytečně je nenamáhat, a chránit je v každé situaci. Jak na to?

Špatné osvětlení

Pokud je místnost špatně osvětlená, některé aktivity mohou být pro naše oči zbytečně náročné, a škodit jim. Například při čtení, kreslení, luštění, nebo šití, bychom se měli ujistit, že je světlo v místnosti dostačující, a my vidíme jak jen je to možné. Pokud stropní osvětlení nestačí, můžeme přidat ještě lampičku, a také využít brýlí na čtení.

čtecí brýle

Modré světlo

Modré světlo, které vyzařují obrazovky televizorů, počítačů, tabletů, či mobilů, má negativní účinky nejen na náš zrak, ale rovněž na náš mozek. Ozařování modrým světlem způsobuje poruchy spánku, a proto je dobré před ním oči chránit. Obzvlášť pak v případě, kdy naše práce zahrnuje celodenní sezení za počítačem. Naštěstí existuje adekvátní ochrana, kterou poskytují brýle proti modrému světlu. Těch je na výběr několik, a nejlepší brýle proti modrému světlu vypadají jako stylové dioptrické brýle, proto se nemusíme bát nosit je třeba do kanceláře.

žena s brýlemi

UV záření

Dívat se do přímého slunce je nebezpečné, a ví o tom každý. Stejně tak však není pro oči dobré, když vyjdete z domu bez slunečních brýlí v době, kdy slunce hodně pálí. Možná jste si někdy všimli, že když se ocitnete na přímém slunci, a pak zajdete do stínu, najednou vám chvíli trvá, než se vaše oči vzpamatují. V takovém případě je ideální pořídit si kvalitní sluneční brýle.

Dioptrie

Máte-li už nějaký ten menší problém se zrakem, nevyplatí se jej podceňovat, a je vždy dobré nechat si změřit dioptrie, a pořídit si k tomu i dioptrické brýle. Ideální jsou pak takové, které mají tónovaná skla, a na slunci tedy fungují jako sluneční, ale stále zároveň dioptrické.