Zdravý a oblíbený! Vše, co musíte vědět o pěstování hrachu

Než si koupíte osivo, promyslete si, kterou odrůdu hrachu vysejete. Osivo kupujte mořené, které zaručuje, že ho při klíčení nezničí žádná půdní houbová choroba nebo škůdci. Nemělo by být starší než tři roky. Hraniční teplota na klíčení a růst je přibližně 4,5 ° C. Osivo lze vysít i dříve, ale pro nedostatek tepla nebude klíčit ani růst. Bude jen nabobtnávat, což je důležitá fáze před klíčením, ale pokud na takové osivo bude delší dobu působit nízká teplota, zhorší se energie klíčivosti a jednoduše vyhnijí.
hrachový lusk

·        Nenáročná zelenina

Hrách není náročný na půdu. Vypěstujete ho ve všech typech půd, kromě velmi jílovitých a mělkých. Jeho kořeny prorůstají až do hloubky 100 až 110 cm. Hodnota pH by měla být 6,5 až 8, mírně zásaditá. Nesnáší vlhké neprovzdušněné půdy. Na písčitějších půdách je naopak třeba zajistit závlahu. Důležité je vědět, že rostliny hrachu se nemají pěstovat po sobě, a proto je jejich pěstitelskou plochu potřeba střídat. Na totéž místo v zahradě ho vysévejte jen každý 4. až 5. rok. Na předplodinu není náročný. Dostatek vody mu zajistěte při klíčení a při kvetení. Nedostatek vody způsobuje ploché lusky, ve kterých se nevytvářejí zrna.        
 čerstvý hrášek

·        Zásady výsevu

– Hrách vysévejte do řádků, a ne do hnízd, tím předejdete zbytečnému plýtvání osivem, hnilobě a následně nízké úrodě.
– S vyséváním začněte hned, jak to počasí dovolí. Krátké dny podporují růst vegetativních částí rostliny. Když se dny prodlužují a je více světla, začnou se vytvářet květiny.
– Vzdálenost mezi řádky by měla být minimálně 30 cm, při ranných odrůdách do 60 cm. U odrůd s délkou stonku 60 cm a více, středně zrající, středně pozdní a pozdní odrůdy, by vzdálenosti mezi řádky měly být přibližně 40 cm.
– Semena vysévejte asi 3 cm od sebe a u velkozrnný odrůd by měla být vzdálenost 5 až 6 cm. 
– Hloubka výsevu je podle typu půd od 3 cm pro těžší půdy až po 6 až 8 cm pro lehčí půdy.

5.0
03