Jak doma účinně vyvětrat a neztratit při tom teplo?

Nejmodernější větrací systémy s rekuperací mají množství výhod:

Dokáží rodinný dům či byt ochránit proti vlhkosti a plísním. Pravidelné větrání upraveným vzduchem totiž zlepšuje tepelný a vlhkostní stav interiéru.

Pomohou vám snížit náklady na vytápění. Pracují s rekuperací tepla, během větrání sice odvedou z domu / bytu odpadní vzduch, ale ne teplo. Získává se tak zpětně energie, která již jednou byla vložena do vytápění, a která by se při klasickém větrání ztratila.
regulace teplot

Odlehčí vás od povinnosti v domácnosti pravidelně otevírat okna a kontrolovat, zda je dostatečně vyvětráno. Zdravé větrání si nastavíte přesně podle vašich potřeb díky inteligentnímu lokálnímu nebo centrálně řízenému větrání s rekuperací.

Lokální řešení pro modernizace

Pokud jste majitelem rodinného domu či bytu, nejprve se můžete rozhodnout pro řízené větrání jen v některých místnostech. Postupně jej můžete rozšiřovat do celé domácnosti. Pro větrání apartmánů nebo jednotlivých pokojů v rodinných domech či bytových jednotkách existuje prostorově úsporné a nákladově efektivní řešení – lokální větrací jednotky. Jde o jednoduchý koncept větrání s rekuperací tepla, s nízkými náklady na instalaci a pohodlným ovládáním. Tento decentralizovaný systém lze namontovat i dodatečně, v rámci rekonstrukce. Je to nejrychlejší možnost pro zajištění optimální vlhkosti v domácnosti a zároveň přívodu čerstvého vzduchu.
ovladač na klimatizaci

Centrální řešení pro novostavby

Pokud jde o centrálně řízené větrání s rekuperací, s jeho instalací se většinou počítá již v projektu rodinného domu, kvůli montáži rozvodů. V současnosti bývá běžné zejména v nízkoenergetických a pasivních domech. Nové systémy dokáží monitorovat kvalitu vzduchu: prach, pyl i znečišťující látky jsou zachyceny na jemných filtrech. Zároveň kontroluje CO 2 a vlhkost v budově. Chrání tak konstrukci budovy před vlhkostí a eliminuje potenciální výskyt roztočů či plísní. Možné je také připojení snímačů kvality vzduchu (CO 2), pomocí kterých umí jednotka vyhodnotit stav a kvalitu vzduchu v místnosti a následně přizpůsobit svůj výkon. Využívá až 98 % tepla z odváděného odpadního vzduchu, a to i při velmi nízkých venkovních teplotách.

3.3
03